Use the reaction quotient to predict whether a precipitate will form. If 15.0 mL
ID: 501673 • Letter: U
Question
Use the reaction quotient to predict whether a precipitate will form.
If 15.0 mL of 2.40×10-4 M Pb(NO3)2 are added to 22.0 mL of 9.20×10-5 M NH4Cl, will solid PbCl2(Ksp = 1.7×10-5) precipitate? _____(yes or no)
If a precipitate will not form, what chloride ion concentration will cause a precipitate of lead chloride to form? If a precipitate will form, what is the minimum [Cl-] that could have been present without initiating precipitation? Assume the total volume used in the above example.
______ M
Explanation / Answer
1) No
For precipitation
Qsp > Ksp
[Pb(NO3)2] = 2.40× 10^-4M
[Pb2+ ] = 2× 2.40 × 10^-4M = 4.8 × 10^-4M
After mixing the two solutions ,volume = 37ml
Dilution = 37/15 = 2.47
Final [Pb2+] = 1.94× 10^-4M
[NH4Cl] = 9.20 ×10^-5M
[Cl-] = 9.20× 10^-5M
Final valume 37ml
Dilution = 37/22= 1.68time
[ Cl^-] = 5.48 × 10^-5
Qsp = [Pb2+][Cl-]^2
=1.94×10^-4 × (5.48 ×10^-5)^2
= 5.8 × 10^-14
Ksp =1.7 × 10^-5
Qsp < Ksp
Precipitation will not form
2) Ksp = 1.7 × 10^-5
Ksp = [ Pb2+] [ Cl-]^2
1.7 × 10^-5 =1.94×10^-4 × [Cl-]^2
[Cl-]^2= 1.7×10^-5/1.94×10^-4
[Cl-] = 0.297M
So, precipitation will form > 0.297 M of Cl-
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.