9) C3H6O is an empirical formula TRUE or FALSE ? ms of calcium ehloride are need
ID: 1033850 • Letter: 9
Question
9) C3H6O is an empirical formula TRUE or FALSE ? ms of calcium ehloride are needed to produce 100 g of potassium chloride? Molar masses: Caci, 111.0 g/mol 10) How many troms KC? . 745k/mol [2 points) Chapter 4 Reactions in Aqueous Solutions 4.1 Multiple-Choice Questions 1) Write a baianced net ionic equation for the reaction of H280A 0g) with Ba(OH)2(aq) C) H"(oq} + ?,.loa) > H2OV, D) tia2+ (oa) . SO42?0q) ? BaSO4(s 2) What ion is NOT provided when Arrhenius bases dissolve in water? A) H D) Nat ci ci D) OH 31 What is the oxidation number of the sulfur atom in s02 0) .2 A) 2 0) 44 4) Molarity is defined as A) moles of solute per liter of solvent C) moles of solvent per liter of solution a) moles of solute per liter of solution. D) moles of solvent per liter of solvent 5) identily the statement thai is true about nonelectrolytes A) Nonelectrolytes dissolve in water to produce ions C) Nonelectrolytes conduct electricity B)Most n D) Nonelectrolytes do not dissociate in water nonelectrolytes are ionic compounds. 6) The reaction sr(NOl(o)s2504(om) rs0a6) + 2 CsNO log) is best classified as Al acid base neutralization reaction, C) precipitation reaction 8) oxidation-reduction reaction. D) single replacement reaction Page 2 of4Explanation / Answer
9.
C3H6O is emperical formula. It is True
10.
CaCl2(aq) + K2CO3(aq) ---------------- 2 KCl(aq) + caCO3(aq)
1 mole 2 mole
molar mass of CaCl2 = 111.0 gram/mole
molar mass of KCl = 74.5 gram/mole
according to equaiton
2x74.5 grams of KCl requres = 111.0grams of CaCl2
10.0 grams of KCl requires = ?
= 111.0x10.0/2x74.5 =7.45 grams of CaCl2
mass of CaCl2 is required = 7.45 grams.
4.1
1)
H2SO4(aq) + Ba(OH)2(aq) -------------- BaSO4(aq) + 2 H2O(l)
2 H+(aq) + SO4-2(aq) + Ba+2(aq) + 2 OH-(aq) --------------- Ba+2(aq) + So4-2(aq) + 2 H2O(l)
2 H+(aq) + 2 OH-(aq) --------------- 2 H2O(l)
H+(aq) + OH-(aq) ------------- H2O(l)
The answer is C
2)
The answer is A
3) SO2
oxidation state of O = -2
x+2(-2) = 0
x = +4
the oxidation state of S= +4.
The answer is D
4) Molarity = number of moles of solute/volume of the solution in L
The answer is B.
5)
The answer is D.
6)the answer isC.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.