32 B. Molecular mass of an unknown acid. 1. Unknown number 2. Molarity of sodium
ID: 1034257 • Letter: 3
Question
32 B. Molecular mass of an unknown acid. 1. Unknown number 2. Molarity of sodium hydroxide solution Titrations flask 1 flask 2 flask 3 4 3. Mass of flask + unk. 132 84 132 328s 4. Mass of flask 5.533 5. Mass of unknown 6. Final buret reading Sm 8. Initial buret reading 9. Volume of NaOH soln.25ml nL 10. Moles of unknown acid (assume monoprotic) I1. Molecular mass of acid 12. Average molecular mass of acid 13. Deviation of each mol. mass from average Average deviation of molecular mass Suggest experimental modifications you could make if the acid to be titrated has 14. 15. solubility in water.Explanation / Answer
Since the acid is a monoprotic acid, hence it will react in 1:1 with base NaOH
Flask 1:
Number of moles of NaOH = Volume of solution (in L) * Molarity (M)
=> 33.5/1000 * 0.01
=> 0.000335 moles
Moles of unknown acid = 0.000335 moles
Molecular mass of acid = Mass/number of moles = 5.58/0.000335 = 16656.71 gm/mol
Flask 2:
Number of moles of NaOH = Volume of solution (in L) * Molarity (M)
=> 43/1000 * 0.01
=> 0.00043 moles
Moles of unknown acid = 0.00043 moles
Molecular mass of acid = Mass/number of moles = 5.58/0.00043 = 12976.71 gm/mol
12) average molecular mass of acid = 1/2 * (16656.71 + 12976.71) = 14816.71
13) Deviation from the flask 1 = 1839.29
Deviation from the flask 2 = -1839.29
14) Average deviation = 1839.29
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.