31.) An aqueous mixture of phenol and ammonia has initial concentrations of 0.20
ID: 545189 • Letter: 3
Question
31.) An aqueous mixture of phenol and ammonia has initial concentrations of 0.200 M C6H5OH(aw) and 0.120 M NH3(aw). At equilibrium, the C6H5O-(aw) concentration is 0.050 M. Calculate K for the reactions. Please leo with both questions. 30. If the reaction quotient, Q. is equal to K in a gas phase reaction, then he chemical system has reached equilbrium. b. the temperature must be increased for the reaction to proceed in the forward direction. c. the reaction will proceed in the forward direction until equilibrium is established. d. the reaction will proceed in the backward direction until equilibrium is establis e. the reaction will proceed in the direction hed. that increases the number of gas phase particles. 31. An aqueous mixture of phenol and ammonia has initial concentrations of 0.200 M C&H; OH(aq) and 0.120 M NHs(aq). At equilibrium, the CaHsO (aq) concentration is 0.050 M. Calculate K for the reaction. GHOH (aq) + NH3(aq)-C6HsO-+ NH4+(aq) a. 0.10 0.24 c. 2.1 d. 4.2 e. 4.8 238 btExplanation / Answer
30) if K = Q
Chemical system at equillibrium
31) at equilibrium :
[C6h5o-] = [NH4+] = 0.050 M
[c6h5oh] = 0.200 - 0.050 = 0.150 M
[NH3] = 0.120 - 0.050 = 0.070 M
Kc = [c6h5o-][NH4+] / [C6H5OH][NH3] = 0.050 x 0.050 / 0.150 x 0.070 =0.24
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.