Suppose that 1.15 g of rubbing alcohol (C3H8O) evaporates from a 67.0 g aluminum
ID: 103537 • Letter: S
Question
Suppose that 1.15 g of rubbing alcohol (C3H8O) evaporates from a 67.0 g aluminum block. You may want to reference ( pages 502 - 512) Section 11.5 while completing this problem. Part A If the aluminum block is initially at 25 C, what is the final temperature of the block after the evaporation of the alcohol? Assume that the heat required for the vaporization of the alcohol comes only from the aluminum block and that the alcohol vaporizes at 25 C. The heat of vaporization of the alcohol at 25 C is 45.4 kJ/mol Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Qevap = m*Hvap
Hvap = 45.4 kJ/mol
mol of alcohol = mass/MW = 1.15/60.10 = 0.01913
Qvap = 0.01913*45.4 = 0.868502kJ = 868.5 J
this is lost by aluminium so
Qal = mal*Cpal*(Tf-Tal)
Qal = -868.5
868.5 = 67*0.9*(Tf-25)
Tf = -868.5 /(67*0.9)+25
Tf = 10.60 °C or 11°C (2 sig fig)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.