Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that 1.27g (grams) of hydrogen is separated intoelectrons and protons. S

ID: 1751018 • Letter: S

Question

Suppose that 1.27g (grams) of hydrogen is separated intoelectrons and protons. Suppose also that the protons are placed atthe Earth's North Pole and the electrons are placed at the SouthPole. The Coulomb constant is 8.98755*109N*m2 / C2 , and the avogadro's numberis 6.02214*1023 mol-1. What is the resultingcompressional force on Earth? The radius of the Earth is6.37*106 m. Answer in units of N. This how i tried to solve this problem. 1) convert 1.27g H*6-02214*1023mol-1 = 7.64*1023 2) I use Q = N* e, (7.64*1023)(1.60*10-19) = 122536.40 C 3) I use F = k *Q1*Q2,   [(8.98755*109N*m2 /C2)(122536.40 C)(122536.40 C)] /(4.05769*1013 m2) = 3325774.177 N. Can someone please help me!!! I thoght I was 100% right, butIm not. Thanks!!!> Suppose that 1.27g (grams) of hydrogen is separated intoelectrons and protons. Suppose also that the protons are placed atthe Earth's North Pole and the electrons are placed at the SouthPole. The Coulomb constant is 8.98755*109N*m2 / C2 , and the avogadro's numberis 6.02214*1023 mol-1. What is the resultingcompressional force on Earth? The radius of the Earth is6.37*106 m. Answer in units of N. This how i tried to solve this problem. 1) convert 1.27g H*6-02214*1023mol-1 = 7.64*1023 2) I use Q = N* e, (7.64*1023)(1.60*10-19) = 122536.40 C 3) I use F = k *Q1*Q2,   [(8.98755*109N*m2 /C2)(122536.40 C)(122536.40 C)] /(4.05769*1013 m2) = 3325774.177 N. Can someone please help me!!! I thoght I was 100% right, butIm not. Thanks!!!> 2) I use Q = N* e, (7.64*1023)(1.60*10-19) = 122536.40 C 3) I use F = k *Q1*Q2,   [(8.98755*109N*m2 /C2)(122536.40 C)(122536.40 C)] /(4.05769*1013 m2) = 3325774.177 N. Can someone please help me!!! I thoght I was 100% right, butIm not. Thanks!!!>

Explanation / Answer

You only messed up on the first part. 1.27 is in grams and not in atoms. You use the molar mass from the periodic table (1.008) and convert to moles. the rest of the steps are correct. Good Luck

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote