A certain first-order reaction (A-products) has a rate constant of 8.40x10-3 s1
ID: 1035375 • Letter: A
Question
A certain first-order reaction (A-products) has a rate constant of 8.40x10-3 s1 at 45 ° C. How many minutes does it take for the concentration of the reactant, AI, to drop to 6.25% of the original concentration? Express your answer with the appropriate units. View Available Hint(s) alue Units Submit Part B A certain second-order reaction (B-products) has a rate constant of 1.55x10-3 Ms-1 at 27 o C and an initial half-life of 250 s. What is the concentration of the reactant B after one half-life? Express your answer with the appropriate units. View Available Hint(s) alue UnitsExplanation / Answer
A)
we have:
[A]o = 100 M (This is initial concentration)
[A] = 6.25 % of 100 M = 6.25 M
k = 8.4*10^-3 s-1
use integrated rate law for 1st order reaction
ln[A] = ln[A]o - k*t
ln(6.25) = ln(100) - 8.4*10^-3*t
1.8326 = 4.6052 - 8.4*10^-3*t
8.4*10^-3*t = 2.7726
t = 330 s
t = 330/60
t = 5.5 minutes
Answer: 5.5 minutes
B)
use relation between rate constant and half life of 2nd order reaction
k = 1/([B]o*half life)
[B]o = 1/(k*half life)
= 1/(1.55*10^-3 * 250)
= 2.58 M
After one half life, concentration will be come half of this
So,
[B] = [B]o/2
= 2.58/2
= 1.29 M
Answer: 1.29 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.