A certain first-order reaction (A rightarrow products) has a rate constant of 3.
ID: 476898 • Letter: A
Question
A certain first-order reaction (A rightarrow products) has a rate constant of 3.00 times 10^-3 s^-1 at 45 degree C. How many minutes does it take for the concentration of the reactant, [A], to drop to 6.25% of the original concentration? Express your answer with the appropriate units. 1.5 min Part B A certain second-order reaction (B rightarrow products) has a rate constant of 1.45 times 10^-3 M^-1 middot s^-1 at 27 degree C and an initial half-life of 264 s. What is the concentration of the reactant B after one half-life? Express your answer with the appropriate units. _________ ___________Explanation / Answer
(A)
For a first order reaction rate constant , k = ( 2.303 /t )x log ( Mo / M)
Where
Mo = initial concentration = 100
M= concentration after time = 6.25
K = rate constant = 3.00x10-3 s-1
t = time = ?
Plug the values we get
t = ( 2.303 /k )x log ( Mo / M)
= 924.4 s
= 924.4 s x 1 min / 60s
= 15.4 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.