10 of 17 > Simulabion-Stoichiometric Relationships and the Ideal Gas Law and hyd
ID: 1035696 • Letter: 1
Question
10 of 17 > Simulabion-Stoichiometric Relationships and the Ideal Gas Law and hydrogen Part C Based on the ideal gas law, there is a simple equivalency that exists between the amount of gas and the volume it occupies. At standard temperature and pressure (STP 273 15 K and 1 alzn, respectively) one mole of gas occupies 22.4 L of volume What mass of methanol (CH, OH) could you form if you reacted 6.36 L of a gas mibcture (at STP) that contains an equal number of carbon monoxide (CO) and hydrogen gas (Hg) molecules? Express the mass in grams to three significant digits. View Available Hints) mass of mothanols Submit Part D Hydrogen gas is a very uselud eagent with mny u atmospheric air cotain less than 1 ?on of din in hv t " Type here to searchExplanation / Answer
Part C
CH3OH formed = 2.274 g.
-----------------------------------------------------------------
The methanol formation takes place according to the equation, 2H2 + CO à CH3OH
i.e. 2 moles of H2 required to produce 1 mole of CH3OH
Since 22.4 L contain 1 mole of ideal gas, 6.35 L contains 0.2839 mole of ideal gas.
Since it is an equimolar mixture, of H2 and CO, the mixture consist 0.2839/2 = 0.1419 moles of H2 and CO.
But for the above reaction to happen 2 equivalence of H2 is being consumed, the amount of CH3OH formed will be half of the moles of H2 present.
So 0.1419/2 = 0.07098 moles of CH3OH is formed, M.W. of CH3OH = 32.04 g/mole, so the mass of CH3OH formed = 32.04 x 0.07098 = 2.274 g.
____________________________________________
Part D
The mass of CH4 required to produce enough H2 to drive a vehicle a mile = 33.14 g.
-----------------------------------------
The H2 gas production by stream reforming process takes place according to following equation,
CH4 + H2O à CO + 3H2 , i.e. 3 moles of H2 is formed from 1 moles of CH4
Since 1 kg of H2 help the vehicle to run 80 miles,
To run 1 mile, 1/80 = 0.0125 kg = 12.5 g of H2 is required.
M.W. of H2 = 2.01588 g/mole, no. moles of H2 present in 12.5 g of H2 = 12.5/2.01588 = 6.200 moles.
The amount of CH4 required to produce 6.200 mole of H2 = 6.200/3 = 2.066 moles.
M.W. of CH4 = 16.04 g/mole, so the mass of CH4 = 2.066 x 16.04 = 33.14 g.
So the mass of CH4 required to produce enough H2 to drive a vehicle a mile = 33.14 g.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.