Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the number of grams of that must react to produce 345 g of . Use the e

ID: 1035933 • Letter: C

Question

Calculate the number of grams of  that must react to produce 345 g of . Use the equation given below and express your answer using the correct number of significant figures.

iPad ? 3:33 PM * 11% D+ W sjc.cengagenow.com C Ô + 5 Cengage Copy **extra credit** Ch 5 EOC Question 1 0 1 pt O OWLv2 | To The Following Reaction,... Look Up Share... [Rent Ances Calculate the number of grams of So, that must react to produce 345 g of SO3. Use the equation given below and express your answer using the correct number of significant figures. n Question 2 O 1 pt Question 3 1 pt 2SO2(g) + O2(g) + 2SO3(g) Question 4 1 pt Visited Question 5 Question 6 1 pt Submit Answer Try Another Version 5 item attempts remaining Question 7 1 pt Question 8 1 pt Question 9 1 pt Question 10 1 pt Question 11 1 pt Question 12 1 pt 1 pt Question 13 - 1 pt Question 14 1 pt Question 15 1 pt Question 16 1 pt Question 17 0 1 pt Question 18 Question 19 O O 1 pt 1 pt Progress: 6/20 items Due Apr 1 at 11:55 PM Previous Next > Finish Assignment Save and Exit Cengage Learning | Cengage Technical Support

Explanation / Answer

Number of moles of SO3 = 345g / 80.066 g/mol = 4.31 mol

from the balanced equation we can say that

2 mole of SO3 is produced by 2 mole of SO2 so

4.31 mole of SO3 will be produced by

= 4.31 mole of SO3 *(2 mole of SO2 / 2 mole of SO3)

= 4.31 mole of SO2

mass of 1 mole of SO2 = 64.066 g

so the mass of 4.31 mole of SO2 = 276 g

Therefore, the mass of SO2 reacted would be 276 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote