Calculate the number of grams of sodium in 8.4 gof each of the following sodium-
ID: 892692 • Letter: C
Question
Calculate the number of grams of sodium in 8.4 gof each of the following sodium-containing food additives.
NaCl (table salt)
Na3PO4 (sodium phosphate)
NaC7H5O2 (sodium benzoate)
Na2C6H6O7 (sodium hydrogen citrate)
How many molecules of ethanol (C2H5OH) (the alcohol in alcoholic beverages) are present in 165 mL of ethanol? The density of ethanol is 0.789 g/cm3.
A mixture of carbon and sulfur has a mass of 9.0 g. Complete combustion with excess O2 gives 28.5 gof a mixture of CO2 and SO2.Find the mass of sulfur in the original mixture.
What is the magnitude of the dipole moment formed by separating a proton and an electron by 80 pm ?
What is the magnitude of the dipole moment formed by separating a proton and an electron by 160 pm ?
Explanation / Answer
A)
Na = 23
Cl = 35
MW NaCL =58
% mass Na = 23/58 = 0.3965
8.4*0.3965= 3.33 grams of Na
B)
Na3PO4
P = 30.974 O = 16 Na = 23
MW = 140.97 from which 23*3 = 69 is Na
mass fraction = 69/140 = 0.4928
if m = 8.4 then 4.14 grams of Na are present
MW of NaC7H5O2 =144.1032
% of Na = 23/144.1032 = 0.1597
if 8.4 then 8.4*0.1597= 1.34 grams of Na present
Na2C6H6O7 = 236.0872
% mass = 23*2/236.1 = 0.1948
if 8.4 gr = 0.1948*8 = 1.558 g are present
NOTE:
please consider posting multiple questions in a different Set of Q&A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.