Need parts B and C answered only. Thank you. 9-20. (a) Which two of the followin
ID: 1037667 • Letter: N
Question
Need parts B and C answered only. Thank you.
9-20. (a) Which two of the following compounds would you mix to make a buffer of pH 7.45: H3PO (FM 98.00), NaH2PO4 (FM 119.98), Na2HPO4 (FM 141.96), and Na3PO (FM 163.94)? (b) If you wanted to prepare 1.00 L of buffer with a total phosphate concentration of 0.050 0 M, how many grams of each of the two selected compounds would you mix together? (c) If you did what you calculated in part (b), you would not get a pH of exactly 7.45. Explain how you would really prepare this buffer in the lab.Explanation / Answer
The pKa of given acids are
H3PO4 = 2.14
H2PO4- = 7.10
HPO4-2 = 12.32
so we will take a combination of NaH2PO4 and Na2HPO4, as the pKa of NaH2PO4 is nearest to the desired pKa value.
b) The total volume required = 1L
The total concentration required = 0.050
it means
[NaH2PO4] + [Na2HPO4] = 0.050 .......(1)
From Hendersen Equations
pH = pKa + log [salt] / [acid] = 7.10 + log [Na2HPO4] / [NaH2PO4] = 7.45
log [Na2HPO4] / [NaH2PO4] = 0.35
[Na2HPO4] / [NaH2PO4] = 2.24 ......(2)
Putting (2) in (1)
2.24 NaH2PO4]+[NaH2PO4] = 0.050
[NaH2PO4] = 0.0154 M
[Na2HPO4] = 0.050 - 0.0154 = 0.0346 M
as the solution is 1L
so the moles of Na2HPO4 required = 0.0346 moles
Mass of Na2HPO4 = moles X molar mass = 0.0346 moles X 141.96 = 4.91 grams
Moles of NaH2PO4 = 0.0154
Mass of NaH2PO4 = 0.0154 X 119.98 = 1.85 g
c) we will take the salt initially i.e. Na2HPO4, 0.05 moles
It means we will weight out = 0.05 X 141.96 = 7.098 grams of salt
And will dissolve it in 900mL of water. then we will start adding HCl to it so that HCl will react with the salt to give the weak acid. and will continue adding HCl till we get desired pH. Then we will make up water to 1L.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.