Need parts b, d, and f please. A circular wire loop of radius r = 0.085 m and re
ID: 1556088 • Letter: N
Question
Need parts b, d, and f please.
A circular wire loop of radius r = 0.085 m and resistance R = 11.3 Ohm rotates about a shaft through its diameter at a constant rate of f = 11.4 Hz in a uniform B = 0.48-T magnetic field directed perpendicular to the rotation axis. The plane of the loop is perpendicular to the magnetic field at time t = 0. (a) Select the correct expression for the time-dependent magnetic flux through the loop. (b) Find the value of the magnetic flux through the loop, in webers, at time t = 4.3 s. (c) Select the expression for the time-dependent emf induced in the loop based on the expression you entered in part (a) (d) Calculate the induced emf in the loop, in volts, at time t = 4.3 s. (e) Select the expression for the induced current in the loop based on the expression you entered in part (c). (f) Find the induced current in the loop, in amperes, at time t = 4.3 s.Explanation / Answer
magnetic flux = N*B*A*coswt
---------------------
part(b)
w = 2*pi*f = 2*pi*11.4 = 71.6 rad/s
A = pi*r^2 = pi*0.085^2 = 0.0226 m^2
flux = 1*0.48*0.0226*cos(71.6*4.3)
flux = 0.01085 T m^2
-------------------------------
part(c)
induced emf = -rate of change in flux
emf = -(d/dt)*N*B*A*cos(wt)
emf = -N*B*A*w*sinwt
===================================
part(d)
induced emf = - 1*0.48*0.0226*71.6*sin(71.6*4.3) = 0.003045 V
========================
part(e)
from ohms law
induced current = induced emf/resistance
induced current = N*B*A*w*sinwt/R
====================
part(f)
induced current i = 0.003045/11.3 = 0.0002695 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.