A student heated a hydrated salt sample with an initial mass of 4.8702g, after t
ID: 1037753 • Letter: A
Question
A student heated a hydrated salt sample with an initial mass of 4.8702g, after the first heating, the mass had decreased to 3.0662g (A) if the sample was heated to constant weight after reheating, what is the minimum mass that the sample can have after the second weighing? Show how you determined your answer. (b) the student determined that the mass lost by the sample was 1.8053. What was the percent water in the original hydrated sample? Show calculation setup.
5. A student heated a hydrated salt sample with an initial mass of 4.8702 g, After the first (a) If the sample was heated to constant weight after reheating, what is the minimum the sample can have after the second weighing? Show how you determined heating, the mass had decreased to 3.0662 g. mass that your answer. (b) The student determined that the mass lost by the sample was 1.8053. What was the percent water in the original hyd rated sample? Show calculation setup. 8. Percentage wav Show calculation setup: 65Explanation / Answer
a) As we can see that the difference in mass after first heating is :
delta m = 4.8702 g - 3.0662 g = 1.804 g
thus
after second heating , mass could be = 3.0662 g - 1.804 g = 1.2622 g
b) we have
final mass of sample = 1.8053 g
and
initial mass of sample = 4.8702 g
thus
water in sample = 4.8702 g - 1.8053 g = 3.0649 g
and
% water in the sample = ( mass of water / total mass of sample) x 100
....................................= ( 3.0649 g / 4.8702 g ) x 100
....................................= 62.93 %
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.