A student had an unknown liquid and determined its molar mass by collecting data
ID: 997202 • Letter: A
Question
A student had an unknown liquid and determined its molar mass by collecting data as a described in this experiment Mass of the 123-mL Erlenmeyer flask and cover (aluminum foil and copper win). 79.621 g Mass of Cooled flask and cover containing condensed liquid. 79.915 g Temperature of boiling water. 99.5 degree C Volume of the 125 mL Erlenmeyer flask, 130.3 mL Atmospheric pressure 727 Using these data, calculator the liquid's molar mass and identify the unknown from Table 12.1 show all of your work.Explanation / Answer
liquid weight = (Flask with condensed liquid) - (flask weight)
liquid weight = 79.915 - 79.621
= 0.294 g
Temperature (T) = 99.5 C =273 + 99.5
T = 372.5 k
volume = 130.3 - 125
volume = 5.3 mL
Pressure (p) = 727 torr. = 0.956 atm.
Pv = nRT, R = gass constant (0.0821 L atm mol-1 K-1)
0.956 x 5.3 = 0.294 / mwt x 0.0821 x 372.5
5.0668 = 8.991 / mwt
mwt = 8.991 / 5.0668
mwt (molar mass) = 1.774.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.