Titration Calculations A volume of 35.27 mL of 0.10 M sodium hydroxide is requir
ID: 1038188 • Letter: T
Question
Titration Calculations A volume of 35.27 mL of 0.10 M sodium hydroxide is required to titrate 200.0 mL of a solution containing an unknown quantity of citric acid, H3CGH,o (a) Write the balanced equation for the COMPLETE neutralization of citric acid (shown below) with NaOH (b) What was the original molarity of the citric acid analyte? (c) How many grams of citric acid were present in the flask before the titration? You are titrating 40.0 mk of 0.100 M hydrochloric acid with 0.100 M sodium hydroxide. (a) Identify the titrant and the analyte for this titration. (b) Write the balanced equation for the neutralization reaction that occurs as you add titrant. (c) What volume of 0.100 M NaOH is required to reach the equivalence point? (d) Determine the overall volume and pH of the resulting solution (in the flask) after the following volumes of titrant have been added: 0.00 mL, 10.00 mL, 40.00 mL, 50.00 mLExplanation / Answer
ANSWER
Q1.
(a) The complete balanced equation for this neutralisation equation is given below
H3C6H5O7 + 3NaOH --------> C6H5O73- (aq) + 3Na+(aq) + 3H2O(l)
(b) Molarity of citric acid = No. of moles citric acid / volume in liters
Moles of citric acid = moles of NOH consumed
Moles of NaOH consumed = Molarity X Volume in Liters = 0.10 X 0.03527 = 0.003527 moles
35.27mL = 0.03527L
Thus molarity of citric acid = 0.003527 / 0.2L = 0.18M
(c) No. of grams of citric acid = No. of moles X Molar mass = 0.003527 X 192.124 = 0.68g
Q2.
(a) HCl is the analyte and NaOH titrant.
(b) Balanced equation is :
HCl + NaOH -------> NaCl + H2O
(c) The required volume of NaOH can be had from the following equation:
MV (NaOH) = MV(HCl)
M and V = molarity and volume respectively.
V(NaOH) = MV(HCl) / M (NaOH) = 0.10 X 40mL / 0.10 = 40mL
(d) When 0 mL of NaOH is added there will be only 0.10M HCl
pH = - log[H+] = -log(0.1) = 1
when 10mL of NaOH is added:
Moles of NaOH added = ) = 0.1 X 10mL = 1.0mmol
1.0mmol of HCl will be netralised
Moles of HCl remained = Original moles - moles reacted = (0.1 X 40mL) - 0.1 = 3.9mmoles
Total volume = 40mL + 10mL = 50mL
Molarity of Remained HCl Solution = 3.9 mmol / 50mL = 0.078M
pH = -log(0.078) = 1.1
When 40mL of NaOH is added
40mL of 01M NaOH will correspond to equivalence point. Thust there will be no HCl , Solution will be neutralsed.
Hence pH will be 7.
When 50mL of NaOH is added:
Moles of NaoH added = 0.1 X 50mL = 5.0mmol
Out of 5mmol of NaOH 4.0mmol will react with HCl and 1.0mmol of NaOH will remain unreacted in the solution.
New volume = 40mL + 50mL = 90mL
Molarity of NaOH = 1.0mmol / 90mL = 0.01M
NaOH will furnish OH-
pOH = -log(0.01) = 2
pH = 14 - 2 = 12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.