Calculate the volume of sodium hydroxide needed to prepare 100 mL of a 0.10 M so
ID: 1038523 • Letter: C
Question
Calculate the volume of sodium hydroxide needed to prepare 100 mL of a 0.10 M solution from a solution of 50% NaOH. You will need the density of the 50% NaOH solution for this calculation: 1.529 g/mL.
Figure out how many moles of NaOH are needed from the target volume and concentration. Acid-Base Titration and Volumetric Analysis 45 Then determine how many grams of NaOH this corresponds to Then use percent by mass of the NaOH solution to figure out how many grams of solution you will need to provide the requisite amount of NaOH. Use the density of the solution to figure out how many mL of 50% NaOH solution are needed to prepare the solution.
Explanation / Answer
Answer:
50% NaOH solution mens in 100 g solution there is 50.0 g NaOH.
Molar mass of NaOH = 40.0 g/mol
Mass of NaOH dissolved = 50.0 g
# of Moles of NaOH = Mass dissolved / Molar mass = 50.0 / 40.0 = 1.25 moles.
Mass of NaOH solution = 100 g, Density of 50% NaOH solution = 1.529 g/mL
Density = Mass / Volume
Volume = Mass / Density
Volume = 100 / 1.529 = 65.40mL = 0.0654 L
Molarity of NaOH = # of Moles of NaOH / Volume of Solution in L = 1.25 / 0.0654
Molarity of NaOH = 19.11 M
?======================XXXXXXXXXXXXXXXXX======================.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.