What volume of sulfur dioxide is produced when 1.26 mol of hydrogen sulfide reac
ID: 1039154 • Letter: W
Question
What volume of sulfur dioxide is produced when 1.26 mol of hydrogen sulfide reacts completely according to the following reaction at 0°C and 1 atm?hydrogen sulfide ( g ) + oxygen ( g ) water ( l ) + sulfur dioxide ( g )
liters sulfur dioxide What volume of sulfur dioxide is produced when 1.26 mol of hydrogen sulfide reacts completely according to the following reaction at 0°C and 1 atm?
hydrogen sulfide ( g ) + oxygen ( g ) water ( l ) + sulfur dioxide ( g )
liters sulfur dioxide What volume of sulfur dioxide is produced when 1.26 mol of hydrogen sulfide reacts completely according to the following reaction at 0°C and 1 atm?
hydrogen sulfide ( g ) + oxygen ( g ) water ( l ) + sulfur dioxide ( g )
liters sulfur dioxide
Explanation / Answer
2 H2S + 3 O2 ----------------------> 2 SO2 + 2 H2O
2 mol 2 mol
1.26 mol 1.26
moles of SO2 = 1.26
pressure = 1 atm
temperature = 0 + 273 = 273
P V = n R T
1 x V = 1.26 x 0.0821 x 273
V = 28.2 L
volume of SO2 = 28.2 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.