Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a) a ph meter is used to determine the ph of an unknown HCL solution. if the met

ID: 1039214 • Letter: A

Question

a) a ph meter is used to determine the ph of an unknown HCL solution. if the meter reads 1.80 how many moles of HCL are present in a 25 ml sample?
b) how many milliliters of 0.0110 M NaOH would be needed to neutralize a 50 ml sample of the above acid to increase its pH to 7.0?
a) a ph meter is used to determine the ph of an unknown HCL solution. if the meter reads 1.80 how many moles of HCL are present in a 25 ml sample?
b) how many milliliters of 0.0110 M NaOH would be needed to neutralize a 50 ml sample of the above acid to increase its pH to 7.0?
a) a ph meter is used to determine the ph of an unknown HCL solution. if the meter reads 1.80 how many moles of HCL are present in a 25 ml sample?
b) how many milliliters of 0.0110 M NaOH would be needed to neutralize a 50 ml sample of the above acid to increase its pH to 7.0?

Explanation / Answer

a) pH = 1.8

pH = -log[H+]

[H+] = 10-pH = 10-1.8 = 0.01584893192 M

[H+] = 0.01584893192 M

0.01584893192 moles are present in 1 liter

0.01584893192 / 1000 mL = 0.00001584893 moles / mL

for 25 mL = 25 x 0.00001584893 moles / mL = 0.00039622329 moles

0.0004 moles of HCL are present in a 25 ml sample.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

b) in 50 mL of above acid moles = 50 x 0.00001584893 moles / mL = 0.0008 moles present

pH = 7.0 means complete neutralization.

HCl + NaOH --> H2O + NaCl

1 mol HCl requires 1mol NaOH

0.0008 moles acid requires 0.0008 moles NaOH

Given NaOH concentration = 0.0110M = 0.011 / 1000 mL = 0.000011 moles / mL

volume in milliliters of 0.0110 M NaOH would be needed to neutralize a 50 ml sample of the above acid to increase its pH to 7.0 = 0.0008 moles / 0.000011 moles / mL

volume in milliliters of 0.0110 M NaOH would be needed to neutralize a 50 ml sample of the above acid to increase its pH to 7.0 = 72.2 mL

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hope this helped you!

Thank You So Much! Please Rate this answer as you wish.("Thumbs Up")

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote