Calculating partial pressure in a gas mixture A 10.00 L tank at 3.43 °C is fille
ID: 1039537 • Letter: C
Question
Calculating partial pressure in a gas mixture A 10.00 L tank at 3.43 °C is filled with 19.0 g of chlorine pentafluoride gas and 12.2 g of sulfur hexafluoride gas. You can assume both gases behave as ideal gases under these conditions. Calcula digits. te the mole fraction and partial pressure of each gas, and the total pressure in the tank. Be sure your answers have the correct number of significant mole fraction: chlorine pentafluoride partial pressure: mole fraction: sulfur hexafluoride partial pressure: atam Total pressure in tank:Explanation / Answer
Molar mass of Chlorine Pentaflouride (ClF5) = 130.445 g/mol
Number of moles of ClF5 = Mass/Molar mass = 19.0/130.445 = 0.1456 moles
Molar mass of Sulphur hexaflouride (SF6) = 146.06 g/mol
Number of moles of SF6 = Mass/Molar mass = 12.2/146.06 = 0.083 moles
mole fraction of ClF5 = numbe rof moles of ClF5/(number of moles of ClF5 + number of moles of SF6)
=> 0.1456/(0.1456+0.083)
=> 0.6369 = 0.637 (three significant figures)
Using ideal gas equation
PV = nRT
P * 10.00 = 0.1456 * 0.0821 * (273+3.43)
P = 0.330 atm
mole fraction of SF6 = numbe rof moles of SF6/(number of moles of ClF5 + number of moles of SF6)
=> 0.083/(0.1456+0.083)
=> 0.3630 = 0.363 (three significant figures)
Using ideal gas equation
PV = nRT
P * 10.00 = 0.083 * 0.0821 * (273+3.43)
P = 0.188 atm
Total Pressure = Sum of partial pressure = 0.330 + 0.188 = 0.518 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.