Calculating partial pressure in a gas mixture A 6.00 L tank at 4.13 °C is filled
ID: 539941 • Letter: C
Question
Calculating partial pressure in a gas mixture A 6.00 L tank at 4.13 °C is filled with 17.1 g of dinitrogen monoxide gas and 18.4 g of carbon dioxide gas. You can assume both gases behave as ideal gases under these conditions. Calculate the mole fraction and partial pressure of each gas, and the total pressure in the tank. Be sure your answers have the correct number of significant digits. 00-100 mole fraction: dinitrogen monoxide partial pressure mole fraction carbon dioxide partial pressure: atm Total pressure in tank: atm Explanation CheckExplanation / Answer
Molar mass of N2O,
MM = 2*MM(N) + 1*MM(O)
= 2*14.01 + 1*16.0
= 44.02 g/mol
Molar mass of CO2,
MM = 1*MM(C) + 2*MM(O)
= 1*12.01 + 2*16.0
= 44.01 g/mol
n(N2O) = mass of N2O/molar mass of N2O
= 17.1/44.02
= 0.3885
n(CO2) = mass of CO2/molar mass of CO2
= 18.4/44.01
= 0.4181
n(N2O),n1 = 0.3885 mol
n(CO2),n2 = 0.4181 mol
Total number of mol = n1+n2
= 0.3885 + 0.4181
= 0.8065 mol
Now calculate the total pressure
Given:
V = 6.0 L
n = 0.8065 mol
T = 4.13 oC
= (4.13+273) K
= 277.13 K
use:
P * V = n*R*T
P * 6 L = 0.8065 mol* 0.0821 atm.L/mol.K * 277.13 K
P = 3.058 atm
1)
for N2O:
mole fraction = mol of N2O / total moles
= 0.3885 / 0.8065
= 0.482
partial pressure = mole fraction * total pressure
= 0.482 * 3.058 atm
= 1.47 atm
2)
for CO2:
mole fraction = 1- mole fraction of N2O
= 1 - 0.482
= 0.518
partial pressure = mole fraction * total pressure
= 0.518 * 3.058 atm
= 1.58 atm
3)
total pressure = sum of all partial pressures
= 1.47 atm + 1.58 atm
= 3.05 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.