Question 7 (10 points) If an aqueous solution of unknown concentration of HCI ha
ID: 1039729 • Letter: Q
Question
Question 7 (10 points) If an aqueous solution of unknown concentration of HCI has a volume of 22.6 mL and takes 19.5 mL of 0.221 M NaOH to be neutralized, what is the molarity of the acid? O 1) 0.191MHCI 2) 191 M HCI O 3) 0.221 M NaOH 4) 0.221 M HC Save Question 8 (10 points) Indicators are used in acid-base titrations because they: O 1) speed up the reaction 2) change color when excess acid or base has been added O 3) always change color in acidic solutions 4) always change color in basic solutions Save MacBook AirExplanation / Answer
7)
Balanced chemical equation is:
NaOH + HCl ---> NaCl + H2O
Here:
M(NaOH)=0.221 M
V(NaOH)=19.5 mL
V(HCl)=22.6 mL
According to balanced reaction:
1*number of mol of NaOH =1*number of mol of HCl
1*M(NaOH)*V(NaOH) =1*M(HCl)*V(HCl)
1*0.221*19.5 = 1*M(HCl)*22.6
M(HCl) = 0.1907 M
Answer: 0.191 M
8)
Indicator are used to determine the end point of titration
they change color when end point is reached
Answer: 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.