268 SAMPLE EXAMINATION 2 o0 Question5 Consider the equilibriua reaction A mixtur
ID: 1041043 • Letter: 2
Question
268 SAMPLE EXAMINATION 2 o0 Question5 Consider the equilibriua reaction A mixture coataining 1.00 mole each of methane and water vapor is brought to equilibrium in a rigid 1.00 L flask at 800 K. The equilibrium mixture is found to contain 0.800 moles of Hy (a) What is the value of Kc for this reaction at 800 K? (b) If a 2.00 L flask is substituted for the original flask, what is the value of Kc when equilibrium is CH(g)+ 2 H,O(g) CO,(g)+4 H(g) flask at 800 K. The equilibrium mixture is found to contain 0 re-established at 800K?Explanation / Answer
CH4(g) + 2 H2O(g) ---------------- CO2(g) + 4 H2(g)
1 mole 1 mole 0 0
-x -2x +x + 4x
1.0-x 1.0-2x +x +4x(0.800mole)
according to the given data
at equilibrium number of moles of H2 = 0.800 moles
i,e4x= 0.800
x= 0.2
at equlibrium number of moles of CH4 = 1.0-x= 1.0 - 0.2 = 0.8 moles
number of moles of H2O = 1.0-2x= 1.0-2x0.2= 0.6 moles
number of moles of CO2= x= .0.2 moles
volume = 1.0L
Concentration of CH4 = 0.8/1.0= 0.8M
concentration of H2O = 0.6/1.0= 0.6M
concentration of CO2 = 0.2/1.0 = 0.2M
concnetration of H2= 0.80/1.0= 0.8M
Kc = [CO2][H2]^4/[CH4][H2O]^2
Kc= (0.2)(0.8)^4/(0.8)(0.6)^2
Kc= 0.08192/0.288
Kc= 0.284
b) volume = 2.0L
[CH4] = 0.8/2.0=0.4M
[H2O]= 0.6/2.0= 0.3M
[CO2] = 0.2/2.0= 0.1M
]H2] = 0.8/2.0= 0.4M
Kc= (0.1)(0.4)^4/(0.4)(0.3)^2
Kc=0.00256/0.036 =0.071
Kc= 0.071
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.