? Part A Constants | Periodic Table How many militers of 0.0520 M NaOH are requi
ID: 1044338 • Letter: #
Question
? Part A Constants | Periodic Table How many militers of 0.0520 M NaOH are required to reach the equivalence point? Express your answer using two significant figures. Consider the titration of 100.0 mL of 0.014 M HOCl (Ka 3.5 x 10-8) with 0.0520 M NaOH. mL Submit Request Answer Part B Calculate the pH after the addition of 10.0 mL of 0.0520 M NaOH Express your answer using two decimal places. pH- SubmitR Request Answer ? Part C Calculate the pH halfway to the equivalence point. Express your answer using two decimal places. pH-Explanation / Answer
part A)
mmoles of HOCl = 100 x 0.014 = 1.4
pKa = 7.46
At equivalence point :
mmoles of HOCl = mmoles of NaOH
1.4 = 0.0520 x V
V = 27 mL
volume = 27 mL
part B)
mmoles of NaOH = 10 x 0.0520 = 0.52
HOCl + NaOH --------------> NaOCl + H2O
1.4 0.52 0 0
0.88 0 0.52
pH = pKa + log [salt / acid]
= 7.46 + log [0.52 / 0.88]
pH = 7.23
part C)
pH = 7.46
part D)
concentration of salt = 1.4 / 100 + 27 = 0.0110 M
pH = 7 + 1/2 (pKa + log C)
= 7 + 1/2 (7.46 + log 0.0110)
pH = 9.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.