A sample of argon gas at a pressure of 0.720 atm and a temperature of 26.6 °C, o
ID: 1045199 • Letter: A
Question
A sample of argon gas at a pressure of 0.720 atm and a temperature of 26.6 °C, occupies a volume of 16.4 liters. If the gas is allowed to expand at constant temperature to a volume of 20.4 liters, the pressure of the gas sample will be atm. A sample of carbon dioxide gas at a pressure of 1.04 atm and a temperature of 26.6 °C, occupies a volume of 589 mL. If the gas is compressed at constant temperature until its pressure is 1.37 atm, the volume of the gas sample will be mL. A sample of methane gas at a pressure of 0.943 atm and a temperature of 20.3 °C, occupies a volume of 724 mL. If the gas is allowed to expand at constant temperature until its pressure is 0.692 atm, the volume of the gas sample will be mL.Explanation / Answer
1.
initial final
P1 = 0.72atm P2 =
V1 = 16.4L V2 =20.4L
P1V1 = P2V2
P2 = P1V1/V2
= 0.72*16.4/20.4 = 0.578atm
2. initial final
P1 = 1.04atm P2 = 1.37atm
V1 = 589ml V2=
P1V1 = P2V2
V2 = P1V1/P2
= 1.04*589/1.37 = 447.12ml
3. initial final
P1 = 0.943atm P2 = 0.692atm
V1 = 724ml V2 =
P1v1 = P2V2
V2 = P1V1/P2
= 0.943*724/0.692 = 986.6ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.