A sample of argillaceous soil with a volume of 1x10-3 m3 and a mass of 1.762 kg,
ID: 1827384 • Letter: A
Question
A sample of argillaceous soil with a volume of 1x10-3 m3 and a mass of 1.762 kg, after oven dried, has a mass of 1.368 kg. The relative density of the grains is equal to 2.69. Determine, for the sample in its original condition:
a) dry unit weight
b) moisture content
c) voids
d) voids filled with air (expressed as% of voids = Sa = degree of air saturation)
Considering a sample of this soil completely saturated by water, which has not undergone fading in the process of saturation (ie, assuming that it has the same voids above), determine, also:
e) moisture content
f) overall specific weight.
(R: 13.41 kN/m3, 28.80%, 0.97, 19.83%, 36.06%, 18.21 kN/m3)
Explanation / Answer
V= 1*10^-3 m^3
W = 1.762 kg
Ws = 1.368 kg
Gs = 2.69
Yw= 1000
a) dry unit weight Yd = Ws/V = 1.368/1*10^-3 = 1368 kg/m^3
b) moisture content w = W/Ws = (W-Ws)/Ws = (1.762-1.368)/1.368 = 28.80%
c) voids e= Gs*Yw/Yd - 1 = 2.69*1000/1368 -1 = 0.97
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.