Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You wish to make a 0.332 M nitric acid solution from a stock solution of 12.0 M

ID: 1045300 • Letter: Y

Question

You wish to make a 0.332 M nitric acid solution from a stock solution of 12.0 M nitric acid. How much concentrated acid must you add to obtain a total volume of 50.0 mL of the dilute solution? In the laboratory you dilute 3.75 mL of a concentrated 12.0 M perchloric of 175 mL. What is the concentration of the dilute solution? acid solution to a total volume You wish to make a 0.142 M perchloric acid solution from a stock solution of 12.0 M perchloric acid. How much concentrated acid must you add to obtain a total volume of 75.0 mL of the dilute solution? mL

Explanation / Answer

Answer – 1) We are given, [HNO3] = 0.332 M

Stock solution [HNO3] = 12.0 M , total volume = 50.0 mL

First we need to calculate moles of 0.332 M HNO3

Moles = 0.332 M x 0.050 L

          = 0.0166 moles

Now we need to calculate volume of 12.0 M HNO3

We need 0.0166 moles

Volume = moles / molarity

              = 0.0166 moles / 12.0 M

              = 0.00138 L

We know,

1 L = 1000 mL

So, 0.00138 L = ? mL

= 1.38 mL

1.38 mL of concentrated acid must you add to obtain a total volume of 50.0 mL of the dilute solution.

So, we need to take 1.38 mL from stock solution 12.0 M HNO3 and need to dilute final volume 50.0 mL, so formed solution with 0.332 M HNO3.

2) We are given, M1 = 12.0 M , V1 = 3.75 mL, V2 = 175 mL , M2 = ?

We know dilution formula

M1 x V1 = M2 x V2

M2 = M1 x V1 / V2

      = 12.0 mL x 3.75 mL / 175 mL

      = 0.257 M

The concentration of diluted solution is 0.257 M

3) We are given, [HClO4] = 0.142 M

Stock solution [HClO4] = 12.0 M , total volume = 75.0 mL

We need to calculate moles of 0.142 M HNO3

Moles = 0.142 M x 0.075 L

          = 0.0106 moles

Now we need to calculate volume of 12.0 M HClO4

We need 0.0106 moles

Volume = moles / molarity

              = 0.0106 moles / 12.0 M

              = 0.000888 L

We know,

1 L = 1000 mL

So, 0.00888 L = ? mL

= 8.88 mL

8.88 mL of concentrated acid must you add to obtain a total volume of 75.0 mL of the dilute solution.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote