You wish to make a 0.413 M hydrochloric acid solution from a stock solution of 3
ID: 839497 • Letter: Y
Question
You wish to make a 0.413 M hydrochloric acid solution from a stock solution of 3.00 M hydrochloric acid. How much concentrated acid must you add to obtain a total volume of 175 mL of the dilute solution? answer in mL
In the laboratory you dilute 4.53 mL of a concentrated 12.0 M hydroiodic acid solution to a total volume of 150 mL. What is the concentration of the dilute solution? answer in Moles
In the laboratory you dilute 3.20 mL of a concentrated 12.0 M hydrobromic acid solution to a total volume of 100 mL. What is the concentration of the dilute solution? Answer in Moles
Explanation / Answer
a)
moles of HCl in 175 mL of 0.413 M solution = 175 * 0.413 = 72.275 milli moles
So Volume of stock solution required = 72.275/ 3 = 24.0916 mL
b)
moles of HCl in 4.53 mL of a concentrated 12.0 M hydroiodic acid = 4.53 * 12= 54.36 millimoles
concentration of the dilute solution = 54.36/150 = 0.3624 M is the answer
c)
moles of HCl in 3.2 mL of a concentrated 12.0 M hydroiodic acid = 3.2 * 12= 38.4 millimoles
concentration of the dilute solution = 38.4/100 = 0.384 M is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.