Which of the following NaCl solutions has the highest concentration (molarity) o
ID: 1045503 • Letter: W
Question
Which of the following NaCl solutions has the highest concentration (molarity) of NaCl?
0.0175 mol NaCl in 1 L of solution
0.1 g NaCl in 100 mL of solution
0.5 g NaCl in 500 mL of solution
0.25 mol NaCl in 200 mL of solution
All have the same concentration
Which type of interaction must be strong in order to dissolve a salt?
Solvent-solvent
Solvent-solute
Solute-solute
Solvent-solution
All of the above
If the solubility of potassium nitrate at 20 °C is 37 g per 100 g of water, how many grams of the compound will dissolve in 1.0 mL of water?
37g
3.7g
0.37g
0.0037g
370g
Calculate the volume of 0.250 M solution made by dissolving 5.56 g of solid magnesium chloride in water.
0.234 mL
0.250 mL
1.39 mL
14.6 mL
234 mL
What is the mass (grams) of potassium nitrate (KNO3) in 500. mL of solution with a concentration of 4.90 M?
2.48 x 105g
991g
1.03 x 104g
248g
0.991g
Explanation / Answer
1) Molarity = moles per volume in litres
Hence, whichever solutions mol/V value is high, has the highest concentration of NaCl:
Various mol/V values of the question:
a) 0.0175 * /1 = 0.0175 M
b) As value of NaCl is given in grams, we convert it to moles first.
moles = given mass / molecular mass in grams
= 0.1 / 58.5 = 0.00171 moles
Hence, mol/V value = (0.00171 / 100ml ) = 1000 L / ml = 0.0171 M
c)0.5 g NaCl = 0.5 / 58.5 = 0.0085 moles
mol/V = 0.0085 / (500/ 1000 L) = 0.00425 M
d) mol/ V = 0.25 / (200 / 1000 L) = 1.25M
Obviously, as D has highest value of M, it is having the highest concentration.
2)Solvent - solute interaction must be greater than Solute-solute and Solvent-solvent interactions.
Hence, B is the answer.
3)Solubility of KNO3 = 37 g per 100 g of water
As density of water = 1 g / ml, Volume of 100 g water = 100 g / g * ml = 100 ml
Now, 37 g per 100 ml of water. Hence, 1 ml water dissolves : 1ml/100 ml * 37 g = 0.37 g of KNO3
Hence, C is the answer.
4)Number of moles in solid MgCl2 = mass / molecular mass = 5.56 / 95.2 (mol. wt of MgCl2 = 0.058 mol
So, 0.058 moles should contribute to a 0.25 M solution :
This happens when 0.058 moles are dissolved in volume V of the solution such that mol/V = 0.25
This implies: mol/V = 0.25
=> V = mol / 0.25 = 0.058/ 0.25 = 0.232 L = 232 ml of water
Hence, the closest answer is D
5) Moles of KNO3 Present in a 500ml 4.9M solution :
mol/ V = 4.9 M
moles = 4.9 * (500/1000 ) = 2.45 mol
mass of 1 mole KNO3 = 101 g / mol
mass of 2.45 mol KNO3 = 101 * 2.45 g = 247.45 g
Hence, closest answer = C
If you have any doubt in any question , let me know in the comments. I'll clear it out ASAP.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.