A laboratory experiment requires you to prepare a 1.30M solution of sodium carbo
ID: 1047256 • Letter: A
Question
A laboratory experiment requires you to prepare a 1.30M solution of sodium carbonate. If the procedure requires 50ml of the solution how many grams of sodium carbonate are needed to prepare this solution A laboratory experiment requires you to prepare a 1.30M solution of sodium carbonate. If the procedure requires 50ml of the solution how many grams of sodium carbonate are needed to prepare this solution A laboratory experiment requires you to prepare a 1.30M solution of sodium carbonate. If the procedure requires 50ml of the solution how many grams of sodium carbonate are needed to prepare this solutionExplanation / Answer
number of moles = molarity * volume (lit)
number of moles of sodium carbonate = 1.3 M * 0.05lit = 0.065 moles
mass of sodium carbonate = 0.065 moles * 106 g/mole = 6.89 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.