Where thermodynamic data is provided in the problem, use that information (don\'
ID: 1048628 • Letter: W
Question
Where thermodynamic data is provided in the problem, use that information (don't look it up!). Thermodynamic data not provided should be in Appendix C of your text, unless I have made a horrible mistake (but that never happens!). Read carefully, but don't over-interpret. If you are totally stuck, send me an e-mail! How much heat is absorbed/released when 35.00 g of NH_3(g) reacts in the presence of excess O_2(g) to produce NO(g) and H_2O(l)? For the balanced reaction, delta H= 1168 k J NH_3(g)+ O_2(g)+ H_2O(l) A) 600.1kJ of heat are observed. B) 600.1 kJ of heat are released. C) 2400 kJ of heat are absorbed. D) 2400 kJ of heat are released.Explanation / Answer
1)
number of moles of NH3,
n = mass/molar mass
= 35.00 g / 17 g/mol
= 2.06 mol
4NH3 + 5O2 ----> 4NO + 6H2O
when 4 mol of NH3 reacts. heat absorbed = 1168 KJ
heat absorbed for 2.06 mol = 1168*2.06 /4 = 601.1 KJ
Answer: A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.