Aspirin (C _ 9 H _ 8 O _ 8) is produced by the reaction of S acid (M=138.1 g/mol
ID: 1048677 • Letter: A
Question
Aspirin (C _ 9 H _ 8 O _ 8) is produced by the reaction of S acid (M=138.1 g/mol) and (M = 102.1 g/mol). C _ 2 H _ 6 O _ 3(5) + C _ 4 H_ 6 _ O _ 3(l) rightarrow C _ 9 H _ 8 O _ 8(s) + C_ 2 H _ 4 O _ 2(l) If you react 2.00 g C _ 7 H _ 6 O _ 3 with 1.60 g C _4 H_ 6O , what mass of aspirin ( M 180.2 g. mol) can be obtained? 0.40 g 2.61 g 2.82 g 1.53 g 3.60 g If 0.1800 g of impure soda ash (N _2 CO _ 3) is with 15.66 ml. of 0.1082 M HCl, what is the of the soda ash? Na _ 2 CO (ag) + 2 HCl(ag) rightarrow 2 NaC3(ag) + H _ 2 O(6) + CO_2 (g) 17.96% 49.89% 50.11% 94.13% 99.77% The complete combustion of 0.26 moles of propace C_3H_g. will consume 0.26 mol O _ 2 and produce 0.26 mol CO_2. consume 0.26 mol O _ 2 and produce 0.52 mol CO_2. consume 1.3 mol O _ 2 and produce 0.78 mol CO_2. consume 1.3 mol O _ 2 and produce 3.9 mol CO_2. consume 1.3 mol O _ 2 and produce 1.0 mol CO_2. The empirical formula of butadiene is C_2H_3. An experimental determination of the molar mass of butadiene yieids the value of 54 g/mol. What is the molecular formula of butadiene? C_3H_10 C _22 C_2 H _6 C_3H_g C_6 H_9 The reaction of 0.779 g K with O_2 forms 1.417 g superoxide, a substance used in self-contained breathing devices. Determine the formula for potassium superoxide. KO_2 KO K_2 O _ 3 K _ 2 O KO _ 4 The reaction of HCl with NaOH is represented by the equation HCl(aq) + NaOH(aq) rightarrow NaCl(aq) + H_2O(l) What volume of 0.668 MHCl is required to titrate 27.2 mL of 0.539 MN_2OH? 9.79 mL 1.49mL 21.9mL 27.2mL 33.7mLExplanation / Answer
Question 27
Salicyliacid = 2/ 138.1 = 0.0144 Moles
Acetic anhydride = 1.6 / 102 = 0.0158 Moles
Salicyliacid is limiting reagent which can produce the same mole if aspirin
0.0144 Moles Aspirin = 0.0144 x 180.2 = 2.61 gm
Option b is the answer
Question 28
15.66 x 0.1082 x 105.988 / 1000 x 2 = 0.0897 x 100 / 0.18 = 49.89 %
Option b is the answer
Question 29
Balanced equation:
C3H8 + 5 O2 ===> 3 CO2 + 4 H2O
Reaction type: combustion
According to the above equation 0.26 Moles of propane will consume 1.3 Moles of (0.26 x 5) Oxygen and produces 0.78 Moles of CO2 (0.26 x3)
Option c is the answer
Quesion 30
Option C C4H6 (4x12 + 6 x 1 )
Question 31
Option A) KO2
Question 32
27.2 x 0.539 / 0.668 = 21.9 ml
Option C is answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.