Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are provided with 5.72 g SO2 to react with 2.04 g O2. Indicate your theoreti

ID: 1048848 • Letter: Y

Question

You are provided with 5.72 g  SO2 to react with 2.04 g  O2. Indicate your theoretical yield by completing the following statements.

Match the chemical formulas and amounts in the left column to the appropriate blanks in the sentences on the right. Make certain each sentence is complete before submitting your answer.

0.61 g

0.0893

0.1275

0.02 g

10.2 g

7.15 g

1.43 g

SO3

SO2

O2

0.0638

The limiting reagent in the reaction is______ .

Regarding the theoretical yield based on the limiting reagent,_______ mol of SO3can be formed, which corresponds to a mass of _______ .

The excess reagent was_____ , and after the limiting reagent is consumed during the reaction, the mass of excess reagent remaining will be_____ .

Explanation / Answer

You are provided with 5.72 g  SO2 to react with 2.04 g  O2. Indicate your theoretical yield by completing the following statements.

mol of SO2 = mass/MW = 5.72/64.066 = 0.089282 mol of SO2

mol of O2 = mass/MW = 2.04/32 = 0.06375 mol of O2

so..

ratio is SO2 + 1/2O2 --> SO3

0.089282 mol of SO2 --> 0.089282 /2 = 0.044641 mol of O2 required, we have 0.06375 thereofre O2 is in excess

limitin greactant --> SO2

then

SO2 : SO3 is 1:1

0.089282 mol of SO2 can form 0.089282 mol of SO3

mass = mol*MW = 0.089282 *80.066 = 7.14845 g of SO3

then

excess reagent was O2

excess mass = (initial mol - mol reacted ) =0.06375 -0.044641 = 0.019109mol of O2 left

mass = mol left * MW = 0.019109*32 = 0.61148 g of O2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote