The amount of nitrogen in an organic substance can be determined by an analytica
ID: 1049035 • Letter: T
Question
The amount of nitrogen in an organic substance can be determined by an analytical method called the Kjeldahl method, in which all the nitrogen in the organic substance is converted to ammonia. The ammonia, which is a weak base, can be neutralized with hydrochloric acid, as described by the equation NH_3(aq) + HCI (aq) rightarrow NH_4CI(aq) If 16.0 mL of 0.150 M HCI (aq) is needed to neutralize all the NH_3(g) from a 2.25-g sample of organic material, calculate the mass percentage of nitrogen in the sample.Explanation / Answer
NH3(aq) + HCl(aq) ----> NH4Cl(aq)
no of mole of HCl = M*V
= 16*0.15
= 2.4 mmole
from equation
no of mole of HCl = no of mole of NH3
no of mole of NH3 = no of mole of N present in sample
no of mole of N present in sample = 2.4 mmole
mass of N present in sample = n*mwt
= 2.4*10^-3*14
= 0.0336 g
% of N in sample = 0.0336/2.25*100 = 1.49%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.