The amount of nitrogen in an organic substance can be determined by an analytica
ID: 959239 • Letter: T
Question
The amount of nitrogen in an organic substance can be determined by an analytical method called the Kjeldahl method, in which all the nitrogen in the organic substance is converted to ammonia. The ammonia, which is a weak base, can be neutralized with hydrochloric acid, as described by the equation; NH_3(aq)+HCl(aq) rightarrow NH_4 Cl(aq) If 54.0 mL of 0.150 M HCl(aq) is needed to neutralize all the NH_3(g) from a 2.25-s sample of organic material, calculate the mass percentage of nitrogen in the sample.Explanation / Answer
organic substance (nitrogen only) --> NH3
NH3 + neutraization with HCl
strategy--> amount of acid used --> amount of NH3 present --> relate to Nitrogen
mol of HCl = MV = 54*0.15 = 8.1 mmol of HCl
then we have 8.1 mmol of NH3
1 mol of N is present in 1 mol of NH# so
8.1 mmol of N are present
mass of N = mol*MW = (8.1*10^-3)(14) = 0.1134 g of N
if mass asmple = 2.25
then
% N = mass of N /total mass * 100 = 0.1134/2.25 *100 = 5.04 % of N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.