What is the vapor pressure at 20 degree C of an ideal solution prepared by the a
ID: 1049192 • Letter: W
Question
What is the vapor pressure at 20 degree C of an ideal solution prepared by the addition of 8.87 g of the nonvolatile solute urea, CO(NH_2)_2, to 57.6 g of methanol. CH_3OH? The vapor pressure of pure methanol at 20 degree C is 89.0 mmHg. Determine the freezing point of a solution which contains 0.31 mol of sucrose in 175 g of water. K_t = 1.86 degree C/m Dimethylglyoxime, DMG, is an organic compound used to test for aqueous nickel(II) ions. A solution prepared by dissolving 65.0 g of DMG in 375 g of ethanol boils at 80.3 degree C. What is the molar mass of DMG? K_b = 1.22 degree C/m, boiling point of pure ethanol = 78.5 degree C Calculate the molecular weight of a small protein if a 0.24-g sample dissolved in 108 ml. of water has an osmotic pressure of 9.5 mmHg at 22 degree C. (R = 0.0821 L middot atm/(K middot mol)) What concentration of aqueous FeCl_3 would have the same osmotic pressure as a 0.20 M solution of CaCl_2 at the same temperature, assuming ideal behavior?Explanation / Answer
(a)
According to raoult's law,
P0 -P / P0 = n1/ n1 +n2
(89 - P) /89 = (8.87/60) / ((8.87/60)+(57.6/32))
P = 82.24 mm Hg
(b)
Use the formula for freezing point depression.
Change in T = -Kf x molality of solution
In this solution, molality (b) = 0.31 mol sucrose / .175 kg water = 1.8 moles sucrose / kg water.
Therefore,
Change in T = - 1.86 C/m (1.8 molals sucrose) = -3.3 C
Normally, water freezes at 0 C. But with sucrose added to the solution, the freezing point drops to about -3.3 C
(c)
We know that dT b = Kb * m
Where
?T f = elevation in boiling point
= boiling point of solution - boiling point of pure ehtanol
= 80.3 - 78.5
= 1.8 oC
K b = elevation in boiling point constant = 1.22 oC / m
m = molality of the solution
= ( mass / Molar mass ) / weight of the solvent in Kg
= ( 65g / M ) / 0.375 Kg
Plug the values we get 1.8 = 1.22 * ( 65 / M ) / 0.375 )
M = 117.48 g / mol
(d)
9.5 /760 atm = M * 0.08206 L atm mol-1K-1 * (273+22)
M = 9.5 /760 atm / 0.08206 L atm mol-1K-1 * (273+22)
M = 5.16* 10^-4 mol L-1
moles of protein = 5.16* 10^-4 mol L-1* 108mL = 0.5573* 10^-4 moles
molecular weight of protein = mass of protein / moles
= 0.24/0.5573* 10^-4
= 4.3 * 10^3 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.