Chilling chickens. Chickens with an average mass of 2.2 kg each and average spec
ID: 1050356 • Letter: C
Question
Chilling chickens. Chickens with an average mass of 2.2 kg each and average specific heat of 3.54 kj/kg. degree C are to be cooled by chilled water that enters a continuous-flow-type immersion chiller at 0.5 degree C. Chickens are dropped into the chiller at a uniform temperature of 15 degree C at a rate of 500 chickens per hour and are cooled to an average temperature of 3 degree C before they are taken out. The chiller gains heat from the surroundings at a rate of 210 kj/min. Determine (a) the rate of heat removal from the chicken, in kW, and (b) the mass flow rate of water, in kg/s, if the temperature rise of water is not to exceed 2 degree C.Explanation / Answer
m = 2.2 kg
Cp = 3.54 kJ/kgC
Ti = 0.5°C
Tc = 15°C
n = 500 chicken per hour
Tf = 3 °C
Rate = 210 kJ/min
a)
rate of heat removal from chicken in kW
N = 500 chicken / min = 500/60 = 8.333 chicken/s
Qchicken = N*m*C*(Tf-Ti) = 8.333 chicken/s * 2.2 kg /chicken* 3.54 kJ/kg * (3-15)°C = -778.76 kJ/s = -778.76 kW
b)
mass required for water
Qgain = Qlost
Qwater = 778.76 kW
Qwater = m*C*(Tf-Ti)
778.76 kW/s = m * 4.184 kJ/kg*C * (2-0.5)°C
m = 778.76/4.184 (2-0.5) = 279.192 kg/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.