You have been asked to prepare 100.0 inL of a buffer solution that is 0.150 M in
ID: 1050495 • Letter: Y
Question
You have been asked to prepare 100.0 inL of a buffer solution that is 0.150 M in acetic acid and 0.250 M in sodium acetate. Calculate the grams of each component that you would weigh out. Show your work below. Grams CH_3COOH Grams NaOOCCH_3 To 20.0 mL of the buffer in question 1, you add 1.0 mL of 1.00 M NaOH. Write the chemical equation for the neutralization reaction. Calculate the mmol of each reactant and product before the reaction occurs and after the reaction has occurred. To 20.0 mL of the buffer in question 1, you add 1.0 mL of 1.00 M HC1. Write the chemical equation for the neutralization reaction. Calculate the mmol of each reactant and product before the reaction occurs and after the reaction has occurred.Explanation / Answer
Q1
V = 100 mL = 0.1 L
[HA] = 0.15
[A-] =0.25
find mass of each component required
pH = pKa + log(A-/HA)
pKa = 4.75
acetic acid] = MV = 0.15*0.1 = 0.015 mol
mass of acid = mol*MW = 0.015*60 = 0.9 g of acid
acetate = MV = 0.25*0.1 = 0.025 mol
mass of acetate = mol*Mw = 0.025 *82.0343 = 2.050 g of sodium acetate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.