You have been asked to prepare 100.0 mL of a buffer solution that is 0.150 M in
ID: 506951 • Letter: Y
Question
You have been asked to prepare 100.0 mL of a buffer solution that is 0.150 M in acetic acid and 0.250 M in sodium acetate. Calculate the grams of each component that you would weigh out. Show your work below. Grams CH_3COOH _____ Grams NaOOCCH_3 To 20.0 mL of the buffer in question 1, you add 1.0 mL of 1.00 M NaOH. Write the chemical equation for the neutralization reaction. Calculate the mmol of each reactant and product before the reaction occurs and after the reaction has occurred. To 20.0 mL of the buffer in question 1, you add 1.0 mL of 1.00 M HCl. Write the chemical equation for the neutralization reaction. Calculate the mmol of each reactant and product before the reaction occurs and after the reaction has each occurred.Explanation / Answer
3.
Molarity = Moles / Liter
Molarity in question 1 are
[CH3COOH] = 0.150 M
[CH3COONa] = 0.250 M
20 mL of 0.150 M CH3COOH
So, moles of CH3COOH = 0.02 L x 0.150 M = 0.003 moles = 3 mmol
20 mL of 0.250 M CH3COONa
So, moles of CH3COONa = 0.02 L x 0.250 M = 0.005 moles = 5 mmol
Now
1.0 mL of 1.0 M HCl
So, moles of HCl = 0.001 L x 1.0 M = 0.001 moles
When 0.001 moles of HCl is added, it will react with 0.001 moles of CH3COONa to produce 0.001 moles of CH3COOH. So, moles of CH3COONa will decrease by 0.001 moles and moles of CH3COOH will increase by 0.001 moles.
CH3COONa + HCl = CH3COONa + NaCl
Moles after addition of HCl are
moles of CH3COOH = 0.003 moles + 0.001 mole = 0.004 moles = 4 mmol
moles of CH3COONa = 0.005 moles – 0.001 mole = 0.004 moles = 4 mmol
You asked for question number 3 only.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.