After an especially intense TRX Power 45 session (Wednesdays at 5:30pm, FMC), a
ID: 1051098 • Letter: A
Question
After an especially intense TRX Power 45 session (Wednesdays at 5:30pm, FMC), a person feels chilly because the body is giving up heat to evaporate the perspiration. At a certain body temperature, 2,040 joules of energy are required to evaporate 1.00 g of water. A typical person perspires 56.25 mL per 45 minutes of exercise. How much body heat is this person using to evaporate the 56.25 mL of sweat during their workout? Assume that the density of sweat is the same as the density of water (1.000 g/mL).
Explanation / Answer
2,040 joules of energy are required to evaporate 1.00 g of water.
density of water = 1000g/ml
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 1g/1.000g.ml-1 = 1 ml
therefore to evaporate 1 ml of water energy consumed = 2040J
so, 56.25 ml of sweat will require energy = 2040 J x 56.25 = 114750J = 114.750 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.