After a rockslide, three large boulders of mass m_1 = 528 kg, m_2 = 838 kg and m
ID: 1334757 • Letter: A
Question
After a rockslide, three large boulders of mass m_1 = 528 kg, m_2 = 838 kg and m_3 = 311 kg block a busy highway through the mountains The rocks are side by side blocking the road and lined up from left to right in the order m_1, m_2, m_3. A bulldozer is used to slide the rocks off the road; the bulldozer applies a constant force to the left side of m_1. Assuming the rocks are all in contact and the road is a flat frictionless surface, what force, F_A, must be applied to mi to slowly accelerate the group of rocks from the road at 0.100 m/s^2? Use the value found above for F_A to find the force, F_12, exerted by the first rock of mass 528 kg on the middle rock of 838 kg.Explanation / Answer
Here ,
let the force is FA
total mass , m = m1 + m2 + m3
m = 528 + 838 + 311
m = 1677 Kg
acceleration , a = 0.1 m/s^2
FA = m* a
FA = 1677 * 0.1
FA = 167.7 N
the force FA is 167.7 N
for the force F12
FA - F12 = m1 * a
167.7 - F12 = 528 * 0.1
F12 = 115 N
the force between F12 is 115 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.