An unknown sample of Cu^2+ gave an absorbance of 0.262 in an atomic absorption a
ID: 1051348 • Letter: A
Question
An unknown sample of Cu^2+ gave an absorbance of 0.262 in an atomic absorption analysis. Then 1.35 mL of solution containing 100.0 ppm (= mu g/mL) Cu^2+ was mixed with 93.0 mL of unknown, and the mixture was diluted to 100.0 mL in a volumetric flask. The absorbance of the new solution was 0.503. Denoting the initial, unknown concentration as [Cu^2+]_i; write an expression for the final concentration, [Cu^2+]_f, after dilution. Units of concentration are ppm. (Use the following as necessary: v_0, V_s, and V.) In a similar manner, write the final concentration of added standard Cu^2+, designated as [S]_f. (Use the following as necessary: V_0, V_s, and V.) Find [Cu^2+]| in the unknown.Explanation / Answer
a) Denoting the initial concentration as [cu2+] write expression for the final concentration cu2+] after dilution
[Cu2+]f =[Cu2+]i x Vi /Vf
= =[Cu2+]i x ( 93 /100 )
=========================
=[s ]f = [S]
Vi sp / Vfsp = (100 ppm ) (1.35 mL/ 100mL) =1.35 ppm [Cu2+] ---------------answer
================================================================
Ax proportional [Cu2+] initial
A x+s proportional [Cu2+] after spike
=[Cu2+] after spike =[Cu2+]i x Vi /Vf +[Cu2+]i x Vi sp / Vfsp
=0.95 [Cu2+] +1.35 ppm [Cu2+]
Ax / Ax +s = [Cu2+]i / 0.95 [Cu2+]i +1.35 ppm= 0.2262 /0.500=0.524
[Cu2+]i =0.497 [Cu2+]i + 0.524 ppm
0.502 [Cu2+]i =0.524 ppm
[Cu2+]i =0.524 ppm /0.502= 1.0 4 ppm --------answr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.