To solve stoichiometry problems, you must always calculate numbers of moles. Rec
ID: 1052400 • Letter: T
Question
To solve stoichiometry problems, you must always calculate numbers of moles. Recall that molarity, M, is equal to the concentration in moles per liter: M = mol/L. When solutions of silver nitrate and potassium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation. What mass of silver chloride can be produced from 1.72 L of a 0.285 M solution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units. Mass AGCL = The reaction described in Part A required 3.62 L of potassium chloride. What is the concentration of this potassium chloride solution? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
Part A
AGNO3(aq)+ KCl (aq)------> AGCl (s)+ KNO3(aq)
if 1.72 L of 0.285M solution of AgNO3 solution is used, the mass of AgCl produced will be:
number of moles of AgNO3 used= 0.285 x 1.72=0.4902 moles
from the equation, 1 mole of AgNO3 yields one mole of AgCl
hence number of moles of AgCl produced=0.4902 moles
mass= moles x molar mass
=0.4902 x 143.32
mass of AgCl=70.255 grams
part B
if KCl used=3.62 litres
from the balanced equation, 1 mole of AgNO3 requires one mole of KCl. hence number of moles of KCl required=0.4902 moles
this is the number of moles of KCl contained in 3.62 litres
concentration=moles/volume
=0.4902/3.62
concentration of KCl=0.1354 M KCl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.