What mass of copper (II) nitrate, Cu(NO_3)_2, must be decomposed to produce 1500
ID: 1053204 • Letter: W
Question
What mass of copper (II) nitrate, Cu(NO_3)_2, must be decomposed to produce 1500 g (assume the zeros are significant figures) of copper (II) oxide, CuO? What mass of nitrogen dioxide, NO_2, would be produced by the decomposition of 75.0 g of copper (II) nitrate? How many moles of oxygen would be produced by the decomposition of 75.0 g of copper (II) nitrate? A solution containing 50.0 g of LiOH is mixed with a solution containing 50.0 g of HCl: Which compound is in excess and what mass of LiCl is produced?Explanation / Answer
Cu(NO3)2 -----> CuO + 2NO2 + O2
1)
moles of CuO produced = mass of CuO / molar mass of CuO
= 1500 / 79.545
= 18.857 mol
moles of Cu(NO3)2 required = moles of CuO = 18.857 mol
mass of Cu(NO3)2 = number of moles * molar mass
= 18.857 mol * 187.56
=3537 g
Answer: 3537 g
2)
mole sof Cu(NO3)2 decomposed = 75.0/187.56 = 0.3999 mol
moles of NO2 produced = 2*0.3999 = 0.7998 mol
mass of NO2 produced = mol*molar mass of NO2
= 0.7998*46
=36.79 g
Answer: 36.79 g
3)
moles of O2 = 0.3999 mol
Answer: 0.3999 mol
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.