Can I have help with part B? in the calculation of Part (b) that are likely caus
ID: 1053949 • Letter: C
Question
Can I have help with part B?
Explanation / Answer
Solution:
(a) Given, the solubility coefficient of CO2 in water at 20oC = 0.0901 cm3/cm3 H2O/atm.
At STP, 22.4 L CO2 = 1 mol CO2
22.4x103 cm3 CO2 = 1 mol CO2
0.0901 cm3 CO2 = 0.0901/22.4x103 = 4x10-6 mol CO2
Also, let density of water at 20oC = 1 g/cm3
Therefore, 1 cm3 H2O = 1 g H2O = 1/18 mol H2O
According to Henry’s law we know: Cg = kPg -------------(1)
Where, Cg and Pg are the concentration of the dissolved gas and its partial pressure. k = Henry’s solubility constant/coefficient.
Using equation (1): Cg = kPg
= 0.0901 (cm3/cm3 H2O/atm) x(1 atm) [since, Pg = 1 atm]
= 4x10-6 mol CO2/1g H2O
= 4x10-6x18 mol CO2/mol H2O
Or, kPg = 4x10-6x18 mol CO2/mol H2O = 72x10-6 mol CO2/mol H2O
= 7.2x10-5 mol CO2/mol H2O
Or, k = 7.2x10-5 mol CO2/mol H2O/atm [since, Pg = 1 atm]
Now, mole fraction of CO2 = 7.2x10-5/(1+7.2x10-5) = 7.19x10-5
Therefore, k = 7.19x10-5 mole fraction of CO2/atm
(b) some part of the question is not available to answer part-b.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.