Trouton\'s rule Trouton\'s rule states that the entropy of vaporization is almos
ID: 1053989 • Letter: T
Question
Trouton's rule
Trouton's rule states that the entropy of vaporization is almost the same value, about 87-88 J/(Kmol), for various types of liquids.
This implies that approximately the same amount of disorder is generated in the passage of one mole of a substance from liquid to gas, when comparisons are made at the normal boiling point.
Part B
Predict which of the following compounds follow Trouton's rule.
Check all that apply.
Liquid Boiling point(K) Enthalpy of
vaporization
(kJ/mol) benzene 353.1 30.72 toluene 383.6 33.18 nonane 423.8 37.18 carbon tetrachloride 349.8 29.82 ethanol 351.3 38.56 water 373 40.65
Explanation / Answer
delta S= delta Hvap / T
{ T = in kelvin }
1). delta S for benzene
deltaS = (30.72 x 1000 J/mol) / 353.1 K
delta S = 87.0 J K1 mol1
2). delta S for toluene
delta S = (33180 J/mol / 383.6 K)
deltaS = 86.49 J K1 mol1
3). delta S for nonane
deltaS = (37180 J/mol / 423.8 K)
deltaS = 87.7 J K1 mol1
4). deltaS for carbon tetrachloride
deltaS = 85.25 J K1 mol1
5). deltaS for benzene
deltaS = 109.76 J K1 mol1
6). delta S for tolune
deltaS = 108.98 J K1 mol1
ans;- benzene, toluene,nonane,carbon tetrachloride
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.