Trivoli Company uses preferred Shares, Common Shares, and Debt to finance its pr
ID: 2727105 • Letter: T
Question
Trivoli Company uses preferred Shares, Common Shares, and Debt to finance its projects. Use the following information to calculate its WACC. It plans to issue perpetual preferred stock with an $11.00 dividend. The preferred stock is currently selling for $97.00; but flotation costs will be 5% of the market price. Its Capital Structure consists of 13.62% of preferred shares. The total value of preferred shares is $92,150. 4 years ago, Trivoli sold an issue of bonds with 10-year maturity, $1000 par value, 10% coupon rate, and semiannual interest payments. Currently, interest rates are 6.00143745%. It has 300 Bonds outstanding. Trivoli has 10,000 commons shares outstanding, with each worth $22.50 and the return on equity is 16%. Trivoli’staxrateis40%. (HINT: You need to calculate the price of the bonds. Years to maturity on the bonds is 6 years, also remember that it is paid semiannually. Then add the total value of debt, to the total value of stock and preferred shares, so you can find the weights of debt and Equity)
Explanation / Answer
Trivoli Company Details Amt $ Preference share price =97 Less floatation cost @5%=4.85 Net Proceeds from Preference share = $ 92.15 Dividend per prference share = 11 Cost of preference share =11/92.15= 11.94% Bond price calculation Bonnd Par value 1,000 Annual interest@10%= 100 Semi annula interest 50 Current market interest rate 6.0014375% Current semi annual market interest rate = 3.0007187% Years to maturity= 6 Current Bond price: Period Interest +Maturity Cash flow PV factor @3.0007187% PV of cash flows Period 1 50 0.9709 48.543 Period 2 50 0.9426 47.129 Period 3 50 0.9151 45.756 Period 4 50 0.8885 44.423 Period 5 50 0.8626 43.129 Period 6 50 0.8374 41.872 Period 7 50 0.8131 40.653 Period 8 50 0.7894 39.468 Period 9 50 0.7664 38.318 Period 10 50 0.7440 37.202 Period 11 50 0.7224 36.118 Period 12 1,050 0.7013 736.387 Total PV = 1,199.00 So current Bond price =$1199 No of bonds 300 So Bond Market Value = 359,700 YTM Formula= [Annual Interest+(Par Value-Market Value)/Years to Maturity]/(Par value+Market Price*2)/3 Cost of Bond =YTM={100+(1000-1199)/6]/(1000+2*1199)/3 YTM =5.96% Tax rate =40% So post tax cost of debt =5.96%*(1-40%)= 3.58% No of common shares 10,000 Price per share 22.50 Market Value of shares = 225,000 Cost of equity =16% WACC calculation : Capital Type Market Value % wt Market Value Post Tax cost Wtd cost Preference share 92,150 13.61% 11.94% 1.63% Debt 359,700 53.14% 3.58% 1.90% Equity 225,000 33.24% 16.00% 5.32% Total 676,850 8.84% So WACC is 8.84%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.