A alkaline MnO_2/Zn battery can store 4.5 KJ of energy, put the battery in a fla
ID: 1054094 • Letter: A
Question
A alkaline MnO_2/Zn battery can store 4.5 KJ of energy, put the battery in a flash light which drains 0.60A of current, Please calculate how long the battery can keep the flash light working. In the above alkaline battery, please calculate the minimum weight of Mn0_2 and Zn in a battery can. A research group proposed a high energy' density Li-ion battery. The anode is carbon and cathode is V_2 0_5. Since vanadium (V) has multiple oxidation states and can accepts more than one electrode. Therefore, the system's capacity is high. Please explain if the battery could work as a Li-ion battery. In order for a carbon anode to work, the SEI layer formed on the surface of carbon has to be conductive. Please explain what would be the charge carriers in the SEI layer (electron or ion?).Explanation / Answer
1) Power P = Voltage V x Current (I)
Energy= P x time t
given Energy = 4.5kj
current I = 0.60A
consider voltage V= 1.5V
Energy= P x t = V x I x t
4.5=1.5x0.60xt
time t= 1.39 hrs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.