A an image of an object which is of the lens. The image is 6 cm from the lens on
ID: 1634054 • Letter: A
Question
A an image of an object which is of the lens. The image is 6 cm from the lens on the same side of the object, as indicated in the figure. What is the focal length of the lens is ? (a) -7.5 (b) -5.0 (c) +2.5 (d) +5.0 (e) +7.5 The lens is converging. (a) True (b) False If the object is 10 cm in height, how high is the image in centimeters? (a) 2 (b) 5 (c) 6 (d) 10 (e) 15 The image is inverted. (a) True (b) False An object is placed in front of a convex mirror as shown. (Warning: incorrect answers can be obtained from the numbers in the problem.) Where will the image be located with respect to the mirror? (a) _i = -24 cm (b) d_i = +24 cm (c) d_i = +120 cm What is the magnification, M, of the mirror for the object placed as shown? (a) M = -2.0 (b) M = -0.4 (c) M = +0.4 (d) M = +1.0 (e) M = +2.0Explanation / Answer
given object distance u = -60 cm
f = 40 cm
1/f = 1/u+1/v
1/v = 1/f-1/u
v = u*f/u-f = 24 cm
m = -v/u = -24/-60 = 0.4
smaller image we will get and upright
v = -60*40/-60-40 = 240/100 = 2.4 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.