Using the K_a values in the table below, calculate the pH of a buffer that conta
ID: 1054244 • Letter: U
Question
Using the K_a values in the table below, calculate the pH of a buffer that contains the given concentrations of a weak acid and its conjugate base. 0.36 M NaHCO_3 and 0.30 M Na_2 CO_3 pH = Calculate the pH of an acetic acid/acetate buffer in which the concentration of acetic acid is always 0.34 M, but the concentration of sodium acetate (NaCH_3 COO) corresponds to the following value: 0.32 M. (K_a for CH_3 COOH is 1.8 times 10^-5.) Report your answer to three significant figures. The optimum pH of a swimming pool is 7.58. Calculate the value of [H_3 O^+] and [OH^-] at this pH. [H_3 O^+] = times 10 (select) M [OH^-] = times 10 (select) MExplanation / Answer
47. pH Of acidic buffer = pka + log(salt/acid)
pka = -logka
= -log(5.6*10^-11) = 10.25
pH = 10.25+log(0.3/0.36)
= 10.17
1.
pka of aceticacid = -log(1.8*10^-5) = 4.74
pH Of acidic buffer = pka + log(salt/acid)
pH = 4.74 + log(0.32/0.34)
= 4.71
2. pH = 7.58
[H3O+] = 10^-pH
= 10^-7.58 = 2.63*10^-8 M
[OH^-] = KW/[H3O+] = 1*10^-14/(2.63*10^-8)
= 3.8*10^-7 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.